Sąmoningas vaikas

Sąmoningas vaikas

Šiame įraše norime su Jumis pasidalinti 5 praktiniais patarimais, padėsiančiais ugdyti vaiko sąmoningumą.

1. Būkite pavyzdys savo vaikui.

Vaikai gali išmokti tiek tinkamo, tiek ir netinkamo elgesio. Viskas priklauso nuo jo artimiausios aplinkos. Vaikai pastebi kiekvieną tėvelių žingsnį, girdi kiekvieną pasakytą žodį ir mato visas jų emocijas. Kaip jie įveikia iššūkius ir ką daro atsitikus nesėkmei. Iš tiesų, vaiko elgesys atskleidžia, kaip elgiamės ir mes – suaugusieji.
Būti pavyzdžiu – nereiškia būti tobulu tėčiu ar mama. Svarbiausia – kokias vertybes atspindi mūsų elgesys.

2. Lavinkite vaiko emocinį intelektą.

Vaikai turi tokias pat emocijas ir jausmus, kaip ir suaugusieji. Tačiau dažnai vaikams trūksta įgūdžių ir žinojimo kaip atpažinti savo jausmus, kaip susidoroti su pykčiu, nepasitenkinimu ar įveikti liūdesį ir nusivylimą. Kalbėkite su vaikais apie savo jausmus, nes taip jie išmoks atpažinti savuosius. 
Skatinkite vaikus daugiau laiko skirti buvimui su draugais, „gyvam“ bendravimui, o ne telefonų ar kompiuterių ekranams. Tyrimai rodo, kad laimingesni tie, kurie pirmenybę teikia žmogiškajam ryšiui.

3. Mokykite vaiką rūpintis kitais.

Vaikas išmokęs rūpintis kitais, gyvenime lengviau supras ir kitus. Su suaugusiųjų pagalba vaikas gali įgyti įgūdžių, padėsiančių jam suprasti, kada ir kaip iškilus pavojui gali padėti sau ir kitiems.

4. Padėkite vaikui išmokti valdyti savo emocijas.

Svarbu suprasti, kad jausti įvairias emocijas yra labai normalu. Ne visada esame tik laimingi. Kartais būname pikti, liūdni ar nusivylę. O tokiais atvejais labai svarbų vaidmenį atlieka emocijų reguliacija (tai tikrai nėra tas pats, kas emocijų slopinimas ar ignoravimas). Vaikus būtina mokyti atpažinti savo jausmus ir kaip su tais jausmais susidoroti. Priešingu atveju, neigiamas emocijas vaikas gali išreikšti fiziškai – muštynėmis, rėkimu ar kitu netinkamu būdu.

5. Girkite vaiką!

Žodžių galia stebuklinga! Žodžiai gali įkvėpti arba užgniaužti norą ką nors daryti. Giriant vaiką yra labai svarbu ne tiek vertinti jį, bet kiek pastebėti ir pripažinti vaiko pastangas atlikti vieną ar kitą veiksmą/darbą bei padrąsinti jį. Pagyrimai, kuriuose atsispindi Jūsų pastebėjimai, pripažinimas, paskatinimas, supratimas, labiausiai stiprina vaiko savivertę ir tarpusavio santykius.
Negailėkite pagyrimų vienas kitam!

Sąmoningumo galime vaikus išmokyti lygiai taip pat, kaip ir mandagumo, gerų manierų, empatijos. Ir kaip ir visur kitur, didžiausią vaidmenį šiame mokyme atlieka tėvai.

Close Menu